سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
برنامه كشوري پيش‌گيري و كنترل بيماري ديابت نوع 2
[016]
ریال
برنامه كشوري پيش‌گيري و كنترل بيماري ديابت نوع 2
بزرگنمایی

وقوع دوره‌های گذار اپیدمیولوژیکي، تغذیهای و دموگرافیکی در قرن بیستم، ارتقای مؤلفه‏های زندگی سالم و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورها در دهه‌های گذشته از یک طرف باعث کاهش، کنترل، حذف و ریشه‌کنی بسیاری از عوامل عفونی مهلک شده و از طرف دیگر به‌دلیل تغییر شیوه‌ی زندگی و پیشرفت صنعتی شدن، بیماری‌های مزمن و غیرواگیر به تهدیدی جدی برای سلامتی تبدیل شده است که روز به روز در حال افزایش است، به‌طوری‌که امروزه 4 گروه بیماری غیرواگیر، شامل بیماری‌های قلبی‌عروقی، سرطان‏ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت مهم‌ترین تهدیدکننده‌های حیات انسان محسوب شده و عوارض و ناتوانی ناشی از آن‌ها بار سنگینی به خانواده‌ها، جوامع و دولت‌ها تحمیل می‌کند.

این چهار گروه بیماری، اصلي‌ترین عامل مرگ انسان در جهان (60% موارد مرگ با 35 میلیون مورد مرگ در سال) می‌باشند که 80% آن‌ها در کشورهای با درآمد پایین و متوسط رخ می‌دهد. درحالی که80% بیماری‌های قلبی عروقی و یک سوم سرطان‌ها با حذف عوامل خطر قابل پيش‌گيري هستند.

بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي به‌عنوان اولين عامل مرگ و مير در كشور و ديابت به‌عنوان شايع‌ترين بيماري مزمن غيرواگير از اولويت‌هاي اصلي برنامه‌هاي پيش‌گيري و درماني محسوب مي‌شوند. ديابت فقط يك بيماري محسوب نمي‌شود بلكه شبكه‌ی درهم‌پيچيده‌اي از عوامل خطرزاي محيطي و ژنتيك با پاتوفيزيولوژي‌هاي مختلف است كه به‌دليل ويژگي‌هايي نظير زمينه‌سازي و همراهي با ساير بيماري‌ها (قلبي ـ عروقي، كليوي، چشمي و معلوليت) به‌شدت هزينه‌بر و ناتوان‌كننده است.

عوامل خطر زمينه‌ساز مشترك اين دوگروه بيماري نظير فشارخون بالا و ديس‌ليپيدمي علاوه بر اين‌كه اقدامات پيش‌گيري اوليه مشتركي دارند (با تأكيد بر بهبود شيوه‌ی زندگي شامل تغذيه‌ی مناسب، افزايش تحرك بدني و قطع مصرف دخانيات)؛ در سطح مراقبت‌هاي درماني نيز نقش مهمي در پيش‌گيري از عواقب جبران ناپذير و هزينه‌بر اين بيماري‌ها خواهند داشت.

با استقرار كامل برنامه‌ی پزشك خانواده در نظام شبكه‌ی بهداشتي درماني كشور، عملاً وظايف سطح اول ارايه‌ی خدمات پيش‌گيري به‌صورت انسجام‌يافته و با تركيبي متشكل از تيم مورد نياز براي پرداختن به نيازهاي منطبق با گذار اپيدميولوژيك بيماري‌ها در دسترس آحاد جامعه قرار خواهد گرفت.

بديهي است اولويت‌هاي پيش‌گيري و درماني تيم پزشك خانواده متأثر از شيوع بيماري‌ها و با تأكيد بر بيماري‌هاي مزمن غيرواگير خواهد بود و با توجه به پيچيدگي‌هاي درماني و نياز به مراقبت‌هاي تخصصي براي كنترل مناسب اين بيماري‌ها، وجود سيستم درماني تخصصي پشتيبان اجراي اين برنامه‌ها در نظام بهداشتي درماني الزامي بوده و بدون برقراري سيستم ارجاع مناسب غيرممكن خواهد بود. چرا كه:

w    بيماران موجود در كشور نيازمند خدمات مراقبت اوليه با تأكيد بر آموزش و توانمندسازي براي كنترل بيماري خود هستند.

w    بيماران شناسايي‌شده در سطوح مراقبت اوليه نيازمند درمان‌هاي تخصصي و ارزيابي بروز عوارض و درمان زودرس آن‌ها مي‌باشند.

 

 اين دستورالعمل با تأكيد بر تعامل اين دو بخش، ‌ضمن اشاره‌ی مختصري به كليات و اهميت بيماري ديابت، به شرح وظايف و نحوه‌ی ارايه و ارتقاي كيفيت مراقبت‌هاي پيش‌گيري، بيماريابي، مراقبت و درمان بيماري مي‌پردازد و تأكيد آن سازمان‌دهي و تقويت سيستم ارجاع با مديريت بيمار در سطح اول ارايه‌ی خدمات و مراقبت درماني تخصصي در سطح دوم و سوم نظام سلامت مي‌باشد. 

مشخصات:
مولف: دكتر سيدمحمد علوي نيا، دكتر مرجان قط بي، دكتر عليرضا مهدوي هزاوه، دكتر جمشيد كرمانچي، دكتر انسيه نسلي اصفهاني، دكتر شهين ياراحمدي
تاریخ انتشار: 1391
قطع کتاب: رحلی
نوع جلد: گلاسه
نوع کاغذ: گلاسه
تعداد صفحات: 120
نوبت چاپ: اول
شمارگان: 5000

این محصول در تاریخ چهارشنبه، 05 تير، 1392 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه