سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
مقدمه اي بر مهندسي ايمني صنعتي: مديريت ايمني
[047]
ریال
مقدمه اي بر مهندسي ايمني صنعتي: مديريت ايمني
بزرگنمایی

بر اساس مدارك موجود دانش مهندسی، ايمني و بهداشت شغلي داراي سابقه ديرينه بوده و تقريباً اندكي پس از آغاز انقلاب صنعتي اروپا به شكل ابتدايي كليد خورده است. این دانش در تحول و تطور زمان سير تكاملي خود را طي نموده و امروز همپاي رشد تكنولوژي و فرآيند‌هاي كاري به‌خوبي ايفاي نقش مي‌نمايد.

عليرغم وجود سابقه مكتوب بيش از يك قرن و علاقه‌مندي و احساس ضرورت متوليان امر حفاظت فني و بهداشت كار كشور به ارتقاء سطح كمي و كيفي اين بخش‌ها، مهندسي ايمني (Safety Engineering) به‌عنوان يكي از لازمه‌هاي محيط صنعتي رو به رشد كشور با تأخير قابل‌توجه به‌عنوان يك رشته دانشگاهي آغاز به‌كار نمود. صرف‌نظر از بحث‌هايي كه در‌مورد‌ كم‌وكيف برگزاري اين رشته در کشور وجود دارد، این اقدام گام بسيار مثبتي در جهت رشد و نمو این دانش حیاتی در کشور قلمداد مي‌گردد و بايد با توجه به روند رشد صنعتي كشور و از سوي ديگري وجود آمارهاي قابل‌توجهي از حوادث در بخش‌هاي كارگري در جهت توسعه كمي و كيفي آن اقدامات مؤثرتری صورت پذيرد.

يكي از راه‌هاي توسعه و غني‌سازي اين شاخه مهندسي، تأليف و ترجمه کتب مورد‌‌نیاز و ترويج مطالعات كاربردي مي‌باشد. خوشبختانه در حال‌حاضر شاهد آغاز تلاش‌هاي خوبي در زمينه تأليفات ايمني توسط برخي از اساتيد و متخصصين اين رشته مي‌باشيم كه اينجانب به‌نوبه خود صميمانه دست همه اين عزيزان را برای این اقدام شایسته می‌فشارم. با اين حال نياز است با ساماندهي اين موضوع و ايجاد بانك اطلاعاتي مؤلفين و مترجمین علاقه‌مند به موضوع ايمني و بهداشت شغلي در جهت پربارشدن اين آثار و جلوگيري از انتشار آثار تكراري با توجه به فضاهاي خالي بسيار زياد در اين حوزه‌ گام‌هاي اساسي برداشته شود.

کتاب حاضر که حاصل یک کار فشرده تألیف، تحقیق و ترجمه است و با استفاده از تجارب خدمتي در صنعت برق و برخي محيط‌هاي صنعتي ديگر، تجارب حاصله از تدریس سرفصل‌هاي مختلف در دانشگاه آزاد اسلامي و مراكز علمي كاربردي، پروژه‌های مشاوره‌ای و دریافت بازخوردهای مناسب از این موارد و از سوي ديگر استفاده از منابع مهم مطالعاتي با هدف فراهم‌آوردن يك اثر براي استفاده در سرفصل مديريت ايمني رشته‌هاي ايمني، بهداشت حرفه‌اي و مهندسی صنايع، استفاده در محيط‌هاي مختلف صنعتي و همچنين مرجعي براي استفاده كارشناسان ايمني اين واحدها تدوين شده‌است. این اثر درواقع براساس متدولوژی: British safety council 5star health & safety management system طراحي و به معرفي سرفصل‌ها و عناصر يك سيستم مديريت ايمني و بهداشت شغلي به‌‌صورت خلاصه مي‌پردازد و لذا لازم است براي درك كامل هر موضوع به تأليفات تخصصی كه توسط اساتيد ارزنده و محترم در این زمینه‌ها تهیه شده وآثار بسیار خوبی هم هستند، مراجعه گردد.

ضمناً همان‌‌گونه كه در فصل اول عنوان شده است، اين نوشتار هيچ‌گونه تناقض يا جايگزيني با نظام‌هايي مانندOHSAS 18001 و HSE نداشته و به نظر نگارنده اجراي اين سيستم زمينه و بستري مناسب براي اجراي اين گواهينامه‌هاي مهم فراهم مي‌آورد. در فصول مختلف کتاب سعی شده است برخی مفاهیم استاندارد 18001:2007 OHSAS به‌لحاظ غنای مطالب و همچنین استفاده گسترده‌ای که از این استاندارد به‌عمل می‌آید به‌صورت مصرح یا تلویحی مورد استناد واقع شود و از این طریق یک همبستگی با این مجموعه وزین ایجاد شده است. علاوه‌بر سرفصل‌هاي كتاب در فصل چك‌ليست‌ها 22 موضوع ايمني شامل برنامه ايمني و بهداشت، محيط عمومي كار، ايمني برق، حفاظت در برابر آتش، انبارها، برنامه ارتباطي خطر، تجهيزات حفاظت فردي، ايمني سايت‌هاي كامپيوتري، مواد شيميايي خطرناك، فضاهاي بسته، سيستم قفل‌و‌بست، كمك‌هاي اوليه، نردبان‌ها، داربست‌ها، آلودگي صوتي محيط كار، تجهيزات و ابزار دستي، حفاظ‌ها و حفاظت‌هاي مكانيكي ماشين‌ها، تجهيزات تحت فشار، جوش‌كاري و عمليات گرم، رنگ‌پاشي و ايمني ساختمان به زبان چك‌ليست آورده شده‌است.

ضمناً با توجه به اینکه منابع اصلی رشته ایمنی به زبان انگلیسی می‌باشند، جهت آشنایی بیشتر دانشجویان و کارشناسان رشته فوق با معادل فارسی بسیاری از واژه‌های کلیدی مرتبط، سعی شده است که ترجمه بسیاری از این کلمات به‌صورت کاربردی نیز آورده شود و لذا این کتاب، نقشی نیز به‌عنوان یک فرهنگ لغت محدود در زمینه ایمنی ایفا می‌کند.

 

شایان ذکر است که شرکت توزیع نیروی برق نواحی استان تهران با موافقت و حمایت‌های مدیر عامل محترم شرکت به‌عنوان فضای پایلوت برای اجرای بخشی از تئوری کتاب و مدل مربوطه انتخاب و اجرای آن بحمدالله واجد دستاوردهای مثبتی هم گردید.

مشخصات:
مولف: مهندس عزيز گلمحمدي
تاریخ انتشار: 1390
قطع کتاب: وزیری
تعداد صفحات: 480
نوبت چاپ: دوم
شمارگان: 2000

این محصول در تاریخ شنبه، 08 تير، 1392 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه
1055 - Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sepid_behra.o.date_purchased' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by

select p.products_id, p.products_image from orders_products opa, orders_products opb, orders o, products p where opa.products_id = '66' and opa.orders_id = opb.orders_id and opb.products_id != '66' and opb.products_id = p.products_id and opb.orders_id = o.orders_id and p.products_status = '1' group by p.products_id order by o.date_purchased desc limit 6

[TEP STOP]