سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
روش هاي كاربردي تربيت كودك انديشمند
[010]
ریال
روش هاي كاربردي تربيت كودك انديشمند
بزرگنمایی

این کتاب دربارۀ تربیت کودک می‌باشد، اما به شما نخواهد گفت که فرزندان‌تان چه باید انجام دهند یا چگونه رفتار کنند. در عوض به شما نشان خواهد داد که چگونه می‌توانید با تشویق کودکان‌تان به تفکر، بر سازگاری اجتماعی ایشان تأثیر بگذارید. در این کتاب دربارۀ نوع به‌خصوصی از تفکر صحبت می‌شود، نوعی از تفکر که در حل مشکلات روزمره با دیگران دخالت دارد. رویکرد این کتاب، یعنی روش حل مسئله، براساس پژوهش‌های بالینی با کودکان به اثبات رسیده است.

حال به یکی از مشکلاتی که اخیراً با همسر، همکار، دوست یا فرزندان داشته‌اید، بیندیشید. قبل از حل مشکل چه احساسی داشتید؟ مضطرب، نگران، عصبانی یا سرخورده و مأیوس؟ حال دربارۀ احساس خود، بعد از حل مشکل بیندیشید: آرام، خوشحال یا راضی؟

تصور کنید که مشکلات حل‌نشده، یکی پس از دیگری باقی بمانند. این مشکلات به مرور زمان، چه تأثیری بر احساسات و عملکردهای شما خواهند گذاشت؟ احتمالاً، احساس بی‌لیاقتی و درماندگی خواهید کرد و شروع به انجام رفتارهایی می‌کنید که از نظر اجتماعی پذیرفتنی نیست. این همان حالتی است که کودکان هنگام ناتوانی در حل موفقیت‌آمیز مشکلاتشان در مواجهه با دیگران احساس می‌کنند. افرادی که به روش حل مسئله می‌اندیشند، احتمال بیشتری برای موفقیت خواهند داشت و از نظر اجتماعی، سازگارتر از کسانی هستند که نمی‌توانند به این روش تفکر کنند یا با آن آشنایی ندارند.

در یک میزگرد، با تعدادی از والدین مصاحبه‌ای صورت گرفت که دختران دبیرستانی‌شان، خود را آمادۀ ورود به دانشگاه می‌کردند. این والدین معتقد بودند که باید دخترانشان را قبل از ورود به دانشگاه در زمینه مهارت‌های تصمیم‌گیری آموزش دهند. وقتی به آنها گفته شد که این مهارت‌ها را می‌توان از 3 یا 4 سالگی آغاز کرد، بسیار تعجب کردند.

یکی از مادران شرکت‌کننده در برنامۀ حل مسئله، به پسر 4 ساله‌اش رامین کمک کرد تا بتواند به این نتیجه برسد که چگونه دوستش را متقاعد کند که اجازه دهد وی با اسباب‌بازی‌اش بازی نماید. درواقع زمانی که رامین به مادرش گفت، اسباب‌بازی را قاپ زده، مادرش به او کمک کرد تا دربارۀ آن راه‌حل و سایر راه‌حل‌های ممکن بیندیشد. مادر به او کمک کرد تا به احساس خویش و کودک دیگر، به اتفاقات بعدی و کارهای دیگری که می‌توانست انجام دهد توجه کند. این نوع گفت‌وگو که «گفت‌وگو به روش حل مسئله» نام دارد، به رامین کمک کرد تا حلال مشکل بهتری شود. اگرچه او فقط 4 سال داشت، در این سن شروع به تفکر دربارۀ خویش نمود.

در خلال ارزیابی‌های ساختاریافته از هزاران کودک، مشخص شده است که کودکانِ واجد مهارت‌های حل مسئله، در مقایسه با کودکانی که فاقد این مهارت‌ها هستند، احساس ناکامی کمتری دارند و هنگامی‌که امور بر وفق مرادشان نباشد به احتمال کمتری، کنترل رفتارهای خود را از دست می‌دهند، کمتر پرخاشگرند و بیشتر مراعات حال دیگران را می‌کنند. علاوه بر این، توانایی آنها در دوست‌یابی و انجام فعالیت‌های گروهی و رعایت حقوق دیگران بیشتر است. برخی از کودکان بسیار کم‌رو نیز می‌آموزند تا از حقوق خود دفاع کنند و بیشتر اهل معاشرت شوند.

علی‌رغم وجود تحقیقات اولیه‌ای که نشان‌دهنده رابطه قطعی بین تفکر حل مسئله و رفتار هستند، این سؤال مطرح است که اگر این نوع مهارت‌های تفکر، ملاکی برای تمیز کودکانی که در مدرسه رفتارهای اجتماعی ماهرانه‌تری از خود نشان می‌دهند از کودکان فاقد این مهارت‌ها باشد، آیا می‌توان به افرادی که توانایی حل مسئله ضعیف‌تری دارند، این مهارت‌ها را آموخت و آنها را به سطح هم‌سالان کارآمدشان رساند؟ اگر واقعاً افزایش مهارت‌های تفکر حل مسئله، در رفتار مؤثر باشد، پس می‌توان رویکرد جدیدی برای کاهش و احتمالاً پیشگیری از مشکلات رفتاری پیش از غیرقابل‌کنترل‌شدن آنها ارائه کرد.

نتایج تحقیقات نشان داد که اولاً کودکانی که در مقطع پیش‌دبستانی تحت آموزش روش حل مسئله قرار گرفتند، توانایی‌های حل مسئله‌شان بهتر از گروه مشابهی بود که این آموزش‌ها را دریافت نکرده بودند. ثانیاً کودکانی که در کسب مهارت‌های حل مسئله پیشرفت داشتند در بروز رفتارهای تکانشی کاهش بیشتری از خود نشان دادند. اندازه‌گیری‌هایی که یک و دو سال بعد انجام شد، نشان‌دهنده حفظ این تغییرات مثبت بود. ثالثاً کودکان پیش‌دبستانی که مشکلات رفتاری نداشتند و تحت آموزش حل مسئله قرار گرفته بودند، مشکلات رفتاری کمتری از خود نشان دادند.

جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد، کودکانی که تحت آموزش روش حل مسئله قرار گرفته‌اند، علاوه بر تغییرات رفتاری (حتی از پایة اول دبستان)، در برنامه درسی آموزشی خویش نیز عملکرد بهتری ارائه می‌دهند. احتمالاً زمانی که رفتارهای کودکان با استفاده از بهبود مهارت‌های حل مسئله اصلاح می‌شوند، بهتر می‌توانند تقاضاهای کلاسی مبتنی بر تکلیف را دریابند و در نتیجه در امور مدرسه نیز عملکرد بهتری خواهند داشت.

درواقع، کودکانی که چگونگی تفکر دربارۀ روابط با دیگران را می‌آموزند عموماً در زندگی موفق‌تر هستند.

معلمان و روان‌شناسان بالینی در طول تاریخ ادعا کرده‌اند که تسکین تنش‌های احساسی می‌تواند به افراد کمک کند تا به شیوه‌ای منطقی بیندیشند، اما روش حل مسئله به عکس این مطلب معتقد است، یعنی توانایی تفکر منطقی می‌تواند به تسکین تنش‌های احساسی کمک کند. کاملاً روشن است که در درازمدت، آموزش نحوه تفکر دربارۀ مشکلاتی که کودکان در مواجهه با دیگران با آنها سروکار دارند، از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

با کاربرد روش حل مسئله، درخواهید یافت که این رویکرد، مزایای فوری برای شما و فرزندتان خواهد داشت. روش حل مسئله به شما کمک خواهد کرد تا:

·      نسبت به تفاوت بین دیدگاه خود و فرزندتان هوشیارتر شوید.

·   خواهید آموخت که اگر به فرزندتان کمک کنید تا به مشکلاتش با تأمل بیندیشد، به‌جای آن‌که برای توقف رفتار کنونی‌اش بلافاصله اقدامی بکنید، در درازمدت، خدمت بیشتری به او کرده‌اید.

·      بتوانید الگویی از تفکر به شیوه حل مسئله برای فرزندتان فراهم سازید و به‌عنوان یک والد اندیشمند، فرزندان‌تان را نیز به تفکر ترغیب کنید.

 

روش حل مسئله به کودکان‌تان کمک خواهد کرد تا:

·      زمانی که با مشکلی در ارتباط با دیگران مواجه می‌شوند، درباره کاری که می‌کنند بیندیشند.

·      به شیوه‌های مختلف برای حل یک مسئله، توجه کنند.

·      پیامدهای اعمال خویش را در نظر بگیرند.

·      دربارۀ خوب یا بد بودن کارشان، تصمیم بگیرند.

·      هم قادر به درک احساسات دیگران باشند و هم نسبت به احساسات خود بی‌توجه نباشند.

 

در طی 25 سال، براساس ارزشیابی‌های دقیق از هزاران کودکی که تحت این روش آموزش دیدند، تا سن 12 سالگی، با سطوح هوشی متفاوت، از مدارس شهری و روستایی مختلف، موفقیت روش حل مسئله به اثبات رسیده است.

 

در این کتاب تلاش شده است تا به تأثیر این رویکرد و این‌که والدین چه‌قدر آسان می‌توانند مهارت‌های حل مسئله بین فردی را در خانه به فرزندانشان بیاموزند، توجه شود. اکنون روش حل مسئله را به شما تقدیم می‌کنیم.

مشخصات:
مولف: دكتر محسن شكوهي يكتا، دكتر هانيه شيرازيان، محبوبه درگاهي، منصوره فروزان
تاریخ انتشار: 1391
قطع کتاب: وزیری
تعداد صفحات: 192
نوبت چاپ: دوم
شمارگان: 1000

نظرات موجود: 1
این محصول در تاریخ چهارشنبه، 05 تير، 1392 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه