سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
آموزش مهارت‌های حل مسئله به کودکان ( مهدکودک و پیش‌دبستانی)
[58]
ریال
آموزش مهارت‌های حل مسئله به کودکان ( مهدکودک و پیش‌دبستانی)
بزرگنمایی

حل مسئله یکی از ارزشمندترین اهداف تربیتی و آموزشی به‌حساب می­آید؛ زیرا از راه ایجاد و تقویت این توانایی است که می­توان افراد را برای شرایط متغیر زندگی و بحران­ها آماده کرد. کودکان هر روز با تصميم­ها و انتخاب­هاي هرچند کوچک، درباره مشكلاتي كه به‌طور مداوم به شكل‌هاي مختلف و از ساده تا پيچيده در زندگي ظاهر مي‌شوند، مواجه‌اند. يكي از مسئوليت‌هاي والدين و مربیان، آموزش تشخيص و حل مشكلات به کودکان است.

مهارت حل مسئله، کودکان را قادر مي‌سازد تا در مواجهه با چالش‌ها و مسائل زندگی، امکانات گوناگون پيرامون خود را شناسايي کنند و در جهت حل آنها به‌کار ببرند. اين مهارت، کودکان را ياري مي‌دهد تا موانع احتمالي انتخاب‌هاي خود را پيش‌بيني کرده و با هر اشتباه به‌عنوان تجربه‌ای نو برخورد کنند.

آموزش مهارت‌هاي حل مسئله رویکردی پیش‌گیرانه است که می‌تواند توانایی‌های كودكان را به لحاظ روانی و هیجانی افزایش دهد. برخی از مهم‌ترين اهدافي كه در مجموعه حاضر دنبال مي‌شوند عبارت‌اند از:

1) آموزش چگونه انديشيدن، كه به كودكان كمك مي‌كند تا بتوانند در مواجهه با مسائل درون‌فردي و ميان‌فردي، به راه‌‌حل‌هاي مختلف بينديشند و بهترين راه‌حل را اتخاذ نمايند؛

2) پيشگيري از بروز و شدت يافتن اختلال‌هاي هيجاني و رفتاري نظير گوشه‌گيري، افسردگي و پرخاشگري؛ و

3) به‌كارگيري روش حل مسئله از سوي والدين، معلمان و ساير كساني كه با كودكان سروكار دارند.

در این کتاب به شرح یک سری بازی‌ها، فعالیت­ها و گفتگوهای خاصی پرداخته شده است که با استفاده از آنها می­توان به کودکان آموخت در برابر مسائل و درگیری­هایی که در زندگی روزمره اتفاق می­افتند، با زیرکی و اندیشمندی پاسخ دهند. روش حل مسئله، نه تنها به‌طور مستقیم بچه­ها را درگیر مراحل حل مشکلات خودشان می­کند، بلکه بزرگسالان نیز می­توانند به مشکلات و دیدگاه آنان اشراف کامل داشته باشند. این برنامه با آموزش مهارت‌های زبانی و ادراکی آغاز می­شود، زیرا این مهارت‌ها پیش‌نیاز توانایی کودک برای طی روند حل مسئله به‌شمار می­آیند. در برنامۀ حاضر، واژگانی فراگرفته می­شوند که نقش عمده‌اي در تفكر کودکان دارند. در فرايند آموزش، يادگيرندگان با نيازها و احساسات خود و ديگران، موقعيت‌هاي مشكل‌ساز و راه‌هاي متفاوت حل آنها آشنا مي‌شوند و آنها را به‌كار مي‌بندند.

با آگاهی از این نکته که این مهارت در مراحل اولیۀ زندگی و دوره­های حساس رشد می‌تواند تأثیرات سودمند و ماندگاری داشته باشد و درنظرگرفتن این موضوع که مربیان منبع اصلی بهبود مهارت‌های حل مسئله کودکان در مهدکودک و پیش‌دبستانی هستند، طراحی و اجرای برنامه­های مهارت‌آموزی به‌منظور ارتقای توانایی حل مسئله در موقعیت­های اجتماعی و افزایش سطح سازگاری نوآموزان ضروری به‌نظر می­­­­رسد. آموزش حل مسئله به‌عنوان یک برنامۀ­ اجتماعی حمایت­کننده می­تواند تأثیر عوامل خطرزا را خنثی و دست­یابی کودک را به کفایت‌های اجتماعی تسهیل کند.

آموزش‌وپرورش می­تواند در کیفیت زندگی و سلامت روانی افراد تغییرات اساسی پدید آورد و متولیان تعلیم و تربیت و متخصصان سلامت روان باید بدانند که چگونه می‌توان با تعلیم تفکر، احساس و رفتار سالم، از کودکان انسان‌هایی با شایستگی‌ها و کفایت‌های لازم فردی و اجتماعی ساخت.

این کتاب برای کسانی که می­خواهند به کودکان کمک کنند تا با فشارهای روانی و چالش‌های زندگی به‌درستی مقابله کنند و با دیگران به شکلی کارآمد و مسئولانه رابطه برقرار نمایند، منبعی بسیار کاربردی محسوب می­شود.

 

در تدوین کتاب حاضر، همکاران مؤسسه فرهنگی تربیت نوین و مرکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره استاد روزبه ما را یاری نموده‌اند؛ لذا لازم می‌دانیم از همگی آنان تشکر نماییم. هم‌چنین از آقای حسین حبیبی ماچیانی و خانم نیره زمانی، پژوهشگران؛ آقای دکتر محمد رضایی و خانم دکتر هانیه شیرازیان، ویراستاران علمی؛ خانم زینب کثیری، ویراستار ادبی؛ آقای محمد جعفرزاده، طراح جلد؛ خانم انسیه محمدی، گرافیست؛ خانم زهره علی‌وردی، تایپیست و آقای علیرضا عباسیان، همکار اجرایی قدردانی می‌نماییم. در ضمن لازم مي‌دانيم از مديريت و همكاران كانون اسلامي انصار كه امكانات لازم براي تحقق چنين مجموعه‌اي را فراهم كردند، سپاس‌گزاري نماييم.

مشخصات:
مولف: دکتر میرنا بی شور
مترجم: دکتر محسن شکوهی‌یکتا
تاریخ انتشار: 1393
قطع کتاب: وزیری
تعداد صفحات: 280
نوبت چاپ: اول
شمارگان: 1000
شابک ۱۰ رقمی: 6-27-6793-600-978

برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید قسمتی از کتاب را از این لینک دریافت نمایید.
این محصول در تاریخ شنبه، 20 دی، 1393 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه
1055 - Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sepid_behra.o.date_purchased' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by

select p.products_id, p.products_image from orders_products opa, orders_products opb, orders o, products p where opa.products_id = '85' and opa.orders_id = opb.orders_id and opb.products_id != '85' and opb.products_id = p.products_id and opb.orders_id = o.orders_id and p.products_status = '1' group by p.products_id order by o.date_purchased desc limit 6

[TEP STOP]