سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
واژه نامه كاهش تقاضا
[027]
ریال
واژه نامه كاهش تقاضا
بزرگنمایی

در سي و هشتمين جلسه كميسيون مواد مخدر، از برنامه بين‌المللي كنترل مواد سازمان ملل متحد (UNDCP) درخواست شد تا "كتاب مرجع اقدامات كاهش تقاضاي غيرقانوني براي مواد" (UNDCP,1979) را مورد بازبيني قرار دهد و به‌منظور اطمينان از رسيدن به يك درك مشترك از اصطلاحات مرتبط با اين حوزه، يك واژه‌نامه تهيه نمايد.

مدت‌ها است در معاهدات سازمان ملل متحد اين نتيجه حاصل شده كه تلاش‌هاي جهاني براي جلوگيري از عرضه مواد غير قانوني بايد با اقداماتي به‌منظور كاهش تقاضا براي اين مواد تكميل گردد (مثلاً اجلاس سازمان ملل متحد در سال 1977). كتاب يادشده براي مساعدت با كشورهايي كه اين معاهدات را امضا كرده‌اند، به‌منظور تعيين مجموعه‌اي از برنامه‌ها و سياست‌هاي كاهش تقاضاي مواد غيرقانوني از طريق برحذرداشتن مصرف‌كنندگان بالقوه از تجربه مصرف مواد، تشويق مصرف‌كنندگان فعلي به ترك مصرف و مساعدت عملي مصرف‌كنندگان براي پاكي پايدار، تهيه شده است. اين كتاب مرجع هم‌چنين بر تأثير شرايط اجتماعي نظير فقر و بيكاري در ايجاد سوءمصرف مواد تأكيد دارد.

درسال 1996 يك گروه مرجع غيررسمي بين‌المللي تحت حمايت UNDCP تشكيل شد تا امر خطير تهيه مجموعه‌اي جديد از منابع كاهش تقاضا را كه آيينه‌اي از دانش اندوخته‌شده در دوره 20 ساله قبل از آن بود، آغاز كند. در ابتداي سال 1997 دولت استراليا سه مركز پژوهشی و آموزشی خود را براي كمك به تهيه اين منابع با گروه یادشده مرتبط كرد.

اين واژه‌نامه نه تنها تعاريف خلاصه‌اي از واژه‌هاي علمي كه ارتباط تنگاتنگی با موضوع كاهش تقاضاي مواد دارند و نيز كلمات كليدي مورد استفاده در معاهدات مربوط به مواد غيرقانوني را ارائه مي‌دهد، بلكه لغات مربوط به مواد اصلي مورد سوء‌مصرف مشتمل بر الكل و نيكوتين را نيز دربر مي‌گيرد.

اهداف واژه‌نامه

در گردهمايي گروه مرجع غيررسمي بين‌المللي در سيدني استراليا در اگوست 1997، اهداف مشخص زير براي واژه‌نامه كاهش تقاضا مورد توافق قرار گرفت:

1. حمايت از فعاليت‌های آتي كاهش تقاضا از طريق:

w  تعريف اصطلاحات مرتبط با فعاليت‌هاي كاهش تقاضا، مورد استفاده در ادبيات پزشكي و علمي؛

w  تعريف كلمات كليدي معمول در معاهدات بين‌المللي مرتبط با مواد

2. تسهيل ارتباطات بين‌المللي در موضوعات و سياست‌هاي مواد از طريق:

w  تهيه يك محل مرجع اصطلاحات مرتبط با مواد كه بعضي از آن‌ها معاني متفاوتي براي افراد مختلف دارند؛

w  آگاهي از اين‌كه وجود مجموعه‌هاي واژه‌شناسي متفاوت، حاصل درك‌هاي متفاوت نظري و فرهنگي از مواد و مشكلات ناشي از آن مي‌باشد؛

w  فراهم‌كردن يك مجموعه اصلي از تعاريف اصطلاحات كليدي و ارجاع‌دادن آن‌ها به منابع عمده.

اعلاميه ملل متحد در مورد راهبري اصول كاهش تقاضا در سال 1998 كه در جلسه اختصاصي سفراي عمومي به امضا رسيد، انگيزه‌اي براي تلاش‌هاي بين‌المللي در زمينه كاهش تقاضا شد. كتاب حاضر بر آن است با ارايه مرجعي به گفت‌وگو در زمينه موضوعات پيچيده مرتبط با مصرف مواد غير قانوني كمك و از اين اقدامات حمايت كند. با اين هدف، مخاطبين اين نوشتار آن دسته از سياست‌گزاران و برنامه‌ريزانی در كشورهاي توسعه‌يافته و نيز در حال توسعه هستند كه درگير سياست‌ها و برنامه‌هاي كاهش تقاضا مي‌باشند.

فهرست واژگان اين واژه‌نامه به هيچ عنوان كامل نبوده و ضمناً جايگزيني براي ساير منابع اطلاعاتي كليدي نظير واژه‌نامه اصطلاحات الكل و مواد سازمان بهداشت جهاني (WHO) (سال 1994) نمي‌باشد.

فرایند تدوین واژه‌نامه

چندین متن کلیدی برای تدوین تعاریف و توضیحات این واژه‌نامه مورد استفاده قرار گرفته‌اند که در پایان کتاب فهرست آن منابع آورده شده است. فهرست مدخل‌های ممکن از بررسی کتب مرجع سازمان ملل متحد (1997)، سه کنوانسیون سازمان ملل در موضوع مواد، اعلاميه ملل متحد درمورد راهبري اصول كاهش تقاضا، واژه‌نامه اصطلاحات الكل و مواد سازمان بهداشت جهاني (WHO) (سال 1994) و با استفاده از نظرات تعداد زیادی از اعضاء گروه مرجع غيررسمي بين‌المللي تهیه شده است.

آن دسته از مدخل‌ها که گروه‌های اصلی مواد و شرایط طبی مشتمل بر سوء‌مصرف مواد را توصیف می‌کنند بسیار با واژه‌نامه WHO مطابقت دارند و با کسب اجازه، از جملات آن کتاب استفاده شده است. درمواردی که یک مدخل همانند مورد مشابه در واژه‌نامه WHO بوده یک مرجع مستقیم برای آن آورده شده است. تمامی مدخل‌های مرتبط با نام مواد، مشخصات و عوارض جانبی آن‌ها از نظر دقت و صحت بررسی شده‌اند (به Goodman & Gilman، ویرایش نهم) مراجعه کنید.

به‌علاوه تعدادی از مدخل‌ها، به انضمام گزیده‌ای از دو دستورالعمل بین‌المللی تشخیص بیماری‌ها به‌نام‌های ICD10 طبقه‌بندی اختلالات روانی و رفتاری: توصیف‌های بالینی و راهنماهای تشخیصی (WHO, 1992) و دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلالات روانی، (Diagnostic & Statistical Manual، نسخه چهارم، انجمن روان‌پزشكي آمريكا، 1994) نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در اگوست 1997 گروه مرجع بین‌المللی مشتمل بر نمایندگان UNDCP و WHO موافقت کردند معیارهای ورود واژه‌نامه شامل این موارد باشد:

1. تنها واژه‌های عامیانه‌ای برای مواد و روش مصرف مورد استفاده قرار گیرند که به‌طور گسترده در کشورهای عضو رایج باشند.

2. همه مواد غیرقانونی با پذیرش محدودیت‌هایی برای پوشش کلمات مرتبط با مصرف دخانیات و الکل کاملاً مورد تأکید قرار گیرند.

3. واژگان مرتبط با وابستگی، اثرات دارویی و ناخوشی‌های مرتبط با مواد به چند واژه کلیدی محدود شوند.

4. اصطلاحات مرتبط با انواع فعالیت‌ها و راهبردهای عمده کاهش تقاضا وارد شوند.

5. واژه‌نامه، اقسام اصلی مواد روان‌گردان مانند محرک‌ها، تضعیف‌کننده‌های سیستم عصبی، توهم‌زاها و داروهای ضدافسردگی را شامل گردد.

 

 

مشخصات:
مولف: دكتر سيدعلي شفيعي ، دكتر سارا جعفري ، دكتر حميد رئيسي، دكتر علي ني كفرجام
تاریخ انتشار: 1391
قطع کتاب: رقعی
تعداد صفحات: 112
نوبت چاپ: اول
شمارگان: 2000

این محصول در تاریخ چهارشنبه، 05 تير، 1392 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه