سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
كتاب راهنما و تمرين هاي مراجع در درمان سرپايي اختلال مصرف مواد محرك بر اساس مدل ماتريكس
[029]
ریال
كتاب راهنما و تمرين هاي مراجع در درمان سرپايي اختلال مصرف مواد محرك بر اساس مدل ماتريكس
بزرگنمایی

مشکل سوءمصرف و وابستگی به مواد صناعی به ویژه مت‌آمفتامین در سالهای اخیر به ویژه در چند سال گذشته به شکل جدی و بحث‌برانگیز تبدیل شده، به‌طوری که بسیاری از مسئولان را در تمام سطوح از تصمیم‌گیری تا اجرا به فکر چاره‌اندیشی انداخته است. بر اساس آخرین آمار و طبق نتایج تحلیل وضعیت سریع در سال 1386 حدود 4/0 درصد افراد سوءمصرف‌کننده مواد را افراد مصرف‌کننده مت‌آمفتامین به خود اختصاص می‌دهند. هم‌چنین بر اساس نتایج مطالعه انجام‌شده بر روند مصرف مواد محرک در تهران نشان از رشد فزاینده این مواد به ویژه مت‌آمفتامین می‌دهد.

سوءمصرف مت‌آمفتامین به دلیل اثرات مخربی که بر مغز دارد، هم‌چنین وسوسه شدید و همراه‌شدن با علایم روان‌پزشکی قابل ملاحظه، برنامه‌های کاهش تقاضا مانند درمان و پیش‌گیری را دچار چالش‌های جدی کرده است. در حال حاضر بخش قابل ملاحظه‌ای از خدمات درمانی روان‌پزشکی متوجه درمان بیماران وابسته به مت‌آمفتامین شده و این در حالی است که استرس بیماران روان‌پزشکی که نیاز به این خدمات دارند محدود گشته است.

متأسفانه در حال حاضر درمان‌های مبتنی بر شواهد و استانداردی که مختص سوءمصرف‌کنندگان و افراد وابسته به مواد مت‌آمفتامینی باشد در حد بسیار بسیار اندک (تقریباً هیچ) ارائه می‌گردد و تنها چند مرکز هستند که توانایی ارائه خدمات درمانی مختصر و نه کامل را به سوءمصرف‌کنندگان مواد مت‌آمفتامینی دارند. دیگر این‌که بسیاری از کلینیک‌ها و مراکز ارائه خدمات درمانی سرپایی و بستری و حتی اقامتی اقدام به ارائه خدمات درمان رایج برای موادمخدر به بیماران وابسته به مواد مت‌آمفتامینی کرده که مشخصاً پاسخگو نبوده و حتی در مواردی آسیب‌رسان نیز بوده است.

به‌علاوه نبود راهنما و بسته‌های استاندارد و درمانی، عدم آموزش‌های تخصصی و کمبود متخصصین تربیت‌شده برای درمان سوءمصرف مت‌آمفتامین سبب شده که بخشی سودجو و غیرعلمی نیز فعال شده و از بازار وفور بیماران وابسته به موادمحرک سوء استفاده کند که گاهی نتایج نامطلوبی را در پی داشته است.

خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دنبال جلسه هم‌اندیشی که با حضور صاحب‌نظران درمان سوءمصرف مواد مت‌آمفتامینی برگزار کرد، بر آن شد که اولویت را بر آموزش نیروهای تخصصی درمان سوءمصرف مواد محرک قرار دهد و به منظور استانداردسازی ارائه درمان با کمک مراکز تحقیقاتی و افراد متخصص نسخه اولیه بسته آموزشی درمان سوءمصرف محرک را تدوین نماید. این بسته نسخه اولیه راهنمای درمان غیر دارویی سوءمصرف مواد محرک است که به مرکز تحقیقات سوءمصرف مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ارائه می‌گردد.

هدف از تدوین نسخه اولیه راهنمای بسته آموزشی درمان غیر دارویی سوءمصرف مواد محرک برای ارائه‌دهندگان خدمات درمانی (روان‌شناسان و پزشکان، روان‌پزشکان، مشاوران، مددکاران، پرستاران و بهیاران) فراهم‌آوردن یک راهنما بر اساس مداخلات مبتنی بر شواهد جهت درمان بیماران سوءمصرف‌کننده مواد محرک است. این راهنما سعی دارد ظرفیت ارائه خدمات به بیماران مصرف‌کننده مواد محرک را از طریق افزایش دانش، مهارت، اعتماد به نفس و بهبودی شايستگی و ظرفيت‌های آنان ارتقاء بخشد و نهايتاً افزايش اثربخشی خدمات درمانی برای درمان سوءمصرف محرک و هم‌چنین استاندارد درمانی را در پی داشته باشد.

هم‌چنين اين راهنما مي‌تواند به‌عنوان يک دستنامه به منظور آموزش فنی به درمان‌گران غیر دارویی باشد. استفاده از مداخلات روان‌شناختی در مراكز درماني سوءمصرف مواد به منظور ارتقاء كيفيت و اثربخشی حداكثری درمان اجتناب‌ناپذير است. پيچيدگی بيماري اعتياد سبب شده تا رويکردهای جامع متعدد درماني مورد نياز باشد. با وجود استفاده از مداخلات روان‌شناختي و اجتماعي دركنار اقدامات پزشكي و روان‌پزشكي کماکان ميزان موفقيت درمان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ مطلوب نيست. در بررسي‌ها مشخص گرديده يكي از عوامل ناکارآمدی درمان، عدم آموزش و تربيت صحيح نيروهاي تخصصي مداخله‌گر در مقابله با اعتياد است.

يکی ديگر از اهداف تدوين اين راهنما در زمينه مداخلات روان‌شناختي در درمان سوءمصرف مواد، تهيه خط مشي واحد درمان در زمينه بعضي مداخلات غير دارويي، ايجاد هماهنگي و يكپارچه‌كردن مداخلات و اقدامات رواني  اجتماعي بر اساس اصول و يافته‌های پژوهش است. به دليل تعدد و تنوع رويكردهای مشاوره و مداخلات غير دارويي، هم‌چنين در پاره‌اي موارد ناآگاهی و كاربرد غلط و نابجای تکنيک‌های مشاوره و روان درمانی، كارآمدي اين مداخلات در حد مطلوب و قابل انتظار نيست. از اين رو به منظور افزايش كارآمدي و اثربخشي مداخلات غير دارويي، ضروري است درک صحيح و واحدي از اختلال سوءمصرف و وابستگی به مواد، ارزيابی كلي شامل غربالگری، ارزيابی اوليه در همه حيطه‌ها و طرح درمان، مهارت‌های مصاحبه و اصول مشاوره و درمان مؤثر، دانش درمان، نظام ارجاع، هماهنگی و مستندسازی، آمادگی حرفه‌ای از نظر نگرش و ارزش، مشاروه گروهی، خانوادگی، زوج و آموزش مراجع، آموزش مهارت‌هاي زندگي، خانواده و اجتماع، مطابقت درمان با بيمار و نحوه كاربرد مشاوره و مداخلات روان‌شناختي ارائه گردد. هم‌چنين بايد توجه داشت استفاده اين مداخلات بايد براساس ملاحظات اجتماعي فرهنگي هر منطقه و اقليم ارائه گردد.

 

 

مشخصات:
مولف: حميدرضا طاهري نخست، دكتر فيروزه جعفري
تاریخ انتشار: 1391
قطع کتاب: رحلی
تعداد صفحات: 168
نوبت چاپ: اول
شمارگان: 2000

این محصول در تاریخ چهارشنبه، 05 تير، 1392 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه
1055 - Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sepid_behra.o.date_purchased' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by

select p.products_id, p.products_image from orders_products opa, orders_products opb, orders o, products p where opa.products_id = '49' and opa.orders_id = opb.orders_id and opb.products_id != '49' and opb.products_id = p.products_id and opb.orders_id = o.orders_id and p.products_status = '1' group by p.products_id order by o.date_purchased desc limit 6

[TEP STOP]