سبد خرید

 
0 مورد

پشتیبانی

Yahoo! Messenger
راهنماي درمان مت آمفتامين
[035]
ریال
راهنماي درمان مت آمفتامين
بزرگنمایی

استفاده طولانی‌مدت از مت‌آمفتامین‌ها تأثیرات جسمانی و روان‌شناختی شدیدی بر مصرف‌کننده دارد. به‌علاوه، تولیدکنندگان مت‌آمفتامین و افرادی که با آزمایشگاه‌های تولید مت‌آمفتامین یا محصولات مازاد و سمی آن سر و کار دارند، ممکن است دچار مشکلات جدی سلامت شوند.

تأثیرات روان‌شناختی

مشکلات اصلی مصرف‌کنندگان مت‌آمفتامین را عوارض روانی آن تشکیل می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

w   پارانویا

w   افسردگی

w   اضطراب

w   توهم

w   هذیان

w   افکار خودکشی

پارانویا می‌تواند به‌صورت طیفی از شکاک‌بودن خفیف تا هذیان پارانوئید پیشرفته همراه با توهم شنوایی که شباهت زیادی به اسکیزوفرنی پارانوئید دارد تظاهر کند. اختلالات روانی مت‌آمفتامین، اغلب در طی مصرف طولانی‌مدت یا بلافاصله پس از قطع مصرف همراه با بی‌خوابی طولانی‌مدت روی می‌دهند. برخی افراد در فواصل مصرف دچار «فلاش‌بک‌های (یادآورهای) هذیانی» می‌شوند. تحریک‌پذیری و پارانویا متعاقب مصرف طولانی‌مدت مت‌آمفتامین ممکن است منجر به سوء‌رفتار با خانواده، کودک‌آزاری و غفلت از کودکان، استفاده از چاقو و استفاده از اسلحه‌ی گرم شود.

مصرف طولانی‌مدت مت‌آمفتامین ممکن است باعث افسردگی و اضطراب شود. اقدام به خودکشی به‌ویژه پس از مصرف طولانی‌مدت مشاهده می‌شود.

یکی از عوارض آزاردهنده‌ی مصرف مت‌آمفتامین ناتوانی در احساس لذت (anhedonia) است که در طی 6-4 ماه اول پس از قطع مصرف (یا حتی طولانی‌تر) روی می‌دهد. اغلب افرادی که ترک می‌کنند می‌گویند: اگر قرار است بقیه عمرم را با این احساس بگذرانم، نمی‌توانم تحمل کنم». فقدان لذت، نقش اساسی در عود مصرف ایفا می‌کند، بنابراین بیماران باید در این زمینه که این احساس بسیار ناخوشایند به‌تدریج از بین خواهد رفت، آموزش ببینند.

تأثیرات جسمانی

مصرف مت‌آمفتامین بر مغز اثرهاي متفاوتي برجاي می‌گذارد،‌ شامل:

w   بخش‌هایی از مغز نسبت به مت‌آمفتامین دچار «تحمل» می‌شوند که این امر منجر به مصرف دوزهای بالاتر می‌شود.

w  در مقابل، سایر قسمت‌های مغز نسبت به مت‌آمفتامین حساسیت بیش از حد پیدا می‌کنند. با مصرف طولانی‌مدت، حتی مقادیر اندک دارو منجر به بروز توهم و هذیان می‌شود.

w   مت‌آمفتامین با کاهش انعطاف‌پذیری ذهنی و توانایی تفکر مجرد، حل مسأله و پردازش اطلاعات بر مغز تأثیر می‌گذارد.

w   مطالعات تصویربرداری نشان‌دهنده‌ی تغییرات ساختاری مغز ناشی از مصرف مت‌آمفتامین هستند.

مصرف منظم مت‌آمفتامین هم‌چنین ممکن است به عوارض قلبی عروقی متعددی از جمله افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و آریتمی بینجامد.

w   مصرف مت‌آمفتامین به روش تدخین ممکن است به افزایش فشار خون و ادم ریه، بیماری مزمن انسدادی ریه و سایر مشکلات منجر شود.

w  مسمومیت حاد با مت‌آمفتامین یا مصرف بیش از حد آن ممکن است به هیپرترمی شدید، تشنج، نارسایی کلیوی، سکته مغزی و سکته قلبی منجر شود.

تزریق مت‌آمفتامین باعث می‌شود، دارو (که اغلب در شرایط غیراستریل ساخته می‌شود) و سایر ناخالصی‌ها به‌طور مستقیم وارد جریان خون شوند که این امر خود منجر به بروز هپاتیت C و اندوکاردیت (عفونت دریچه‌های قلب) می‌شود. میزان شیوع هپاتیت C در میان گروهی از مصرف‌کنندگان تزریقی مت‌آمفتامین 8/43% برآورد شده است. به‌علاوه، مصرف‌کنندگان تزریقی مت‌آمفتامین اغلب دچار عفونت‌های شدید محل تزریق می‌شوند.

در حال حاضر، شیوع HIV در بین مصرف‌کنندگان هتروسکچوال مت‌آمفتامین اندک است. با این وجود، پژوهش‌های اخیر شیوع بالای رفتارهای پرخطر جنسی در میان مردان و زنان هتروسکچوال را نشان داده‌اند که این مسأله به افزایش شیوع عفونت HIV می‌انجامد. مردان هم‌جنس‌باز مصرف‌کننده‌ی مت‌آمفتامین در معرض خطر بالای HIV قرار دارند.

مصرف مت‌آمفتامین هم‌چنین بر سلامت پوست و دهان مؤثر است:

w   مت‌آمفتامین با انقباض عروق باعث احساس خارش و سوزن‌سوزن‌شدن می‌شود.

w   مصرف‌کنندگان مزمن مت‌آمفتامین اغلب فکر می‌کنند احساس خارش آن‌ها، ناشی از خزیدن «حشرات» زیر پوست آن‌هاست.

w   خارش شدید و حتی سوراخ‌کردن پوست برای خارج‌کردن «حشرات» باعث آسیب دائم و بدشکلی ظاهری می‌شود.

w  ماهیت اسیدی دارو، کاهش تولید بزاق، تمایل به نوشیدنی‌های شیرین، بهداشت نامناسب دندان و سایر آثار مت‌آمفتامین باعث ایجاد «دهان مت‌آمفتامین» (meth mouth) ـ پوسیدگی و تخریب سریع دندان‌ها و لثه‌ها ـ می‌شود.

تغذیه و مراقبت نامناسب دوران بارداری، بی‌خوابی، مصرف سیگار و الکل و بی‌تحرکی، مادر باردار مصرف‌کننده‌ی مت‌آمفتامین را در معرض خطر بالایی قرار می‌دهد. پژوهش‌های مرتبط با تأثیر مت‌آمفتامین بر مادر باردار و جنین هم‌چنان در مراحل اولیه‌ی خود است، اما شواهد اولیه بیانگر نقش مت‌آمفتامین در زایمان زودرس و مشکلات رشد و تکامل کودکان این مادران می‌باشند.

تأثیرات اجتماعی

نتایج و آثار سوء‌مصرف مت‌آمفتامین، نه تنها بر خود فرد بلکه بر خانواده، دستگاه‌های خدمات سلامت، خدمات اجتماعی، نیروهای قضایی و کل جامعه تأثیر می‌گذارند. موادی که در ساخت مت‌آمفتامین به‌کار می‌روند به‌شدت سمی، مخرب یا قابل اشتعال هستند. به ازای هر پوند (6/453 گرم) مت‌آمفتامین، حدود 6 پوند مواد زائد سمی تولید می‌شود که اغلب در حیاط منازل، پارک‌ها و جاده‌ها رها می‌شوند.

هم‌چنین آزمایشگاه‌های مت‌آمفتامین که اغلب در خانه‌ها، مزارع و گاراژها واقع هستند در معرض خطر آتش‌سوزی و انفجار می‌باشند. گازهای سمی و پسماندها می‌توانند موجب مسمومیت، سوختگی، تحریک ریه، آسیب اعضای بدن و سرطان شوند. ساکنین مناطق نزدیک به این اماکن، در معرض خطر بالایی هستند که متأسفانه تعداد زیادی از آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند.

 

 

مشخصات:
مترجم: دكتر مانلي صادقي، دكتر هديه سلطاني، دكتر حميد رئيسي، دكتر علي ني كفرجام
تاریخ انتشار: 1391
قطع کتاب: رقعی
تعداد صفحات: 104
نوبت چاپ: اول
شمارگان: 2000

برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید قسمتی از کتاب را از این لینک دریافت نمایید.
این محصول در تاریخ شنبه، 08 تير، 1392 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات افزودن به لیست مقایسه
1055 - Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'sepid_behra.o.date_purchased' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by

select p.products_id, p.products_image from orders_products opa, orders_products opb, orders o, products p where opa.products_id = '55' and opa.orders_id = opb.orders_id and opb.products_id != '55' and opb.products_id = p.products_id and opb.orders_id = o.orders_id and p.products_status = '1' group by p.products_id order by o.date_purchased desc limit 6

[TEP STOP]